همه چیز درباره گلابی + 3 تذکر خیلی مهم

by گلابی in سپتامبر 5, 2019

گلابی = سَفرجَل = Pear
شرح:
گلابی، میوه ای است سبز رنگ، آبدار و مخروطی شکل. دارای طعمی خوش و معطر است.
گیاه گلابی، بومی آسیایی غربی و اروپای شرقی مخصوصا نواحی شمال غربی ایران و کوههای قفقاز می باشد. گلابی بعد از سیب، مهمترین میوه دانه دار دنیا و ایران به شمار می آید، در جنس گلابی حدود ۲۰ گونه مختلف وجود دارد که اکثراً فاقد میوه خوراکی می باشد و تنها به عنوان پایه ای برای گلابی معمولی بکار میرود.
درخت گلابی در برابر سرما از سیب حساستر است. گلهای گلابی در بهار کمی زودتر از سیب باز می شوند و به این دلیل در معرض خطر سرمای دیررس بهاره قرار میگیرند و در تابستان بیش از سیب گرما را تحمل می‌کند.

گل و میوه گلابی در انتهای شاخه ها و سیخکهای دوساله به وجود می آید و بنابراین در هنگام هرس درختان بارور باید سعی در حفظ سيخك ها داشت، میزان محصول در باغ های معمولی به ۴۵ در هکتار می رسد. تعداد ارقام گلابی موجود در ایران حدود ۱۲۰ نوه است، مهمترین ارقام بومی عبارتند از شاه میوه کرج – شاه میوه خراسان، شاه میوه اصفهان، گلابی نطنز کاشان، محمد علی مشهد، سه فصله کرج، سیبری، گلابی پیغمبری، از گلابی های خارجی که کما بیش در ایران کشت می شوند می توان: آنژوا، وينترنلیس، بارتلت، دوشس ، ژاندارک ، باسه کولمارة، بوره ژینار و دوینه دو کو میس را نام برد. بارتلت که در اروپا بنام ویلیامزه مشهور است. مهمترین گلابی دنیا به شمار می‌رود و در اکثر نقاط، بیشترین سطح کشت را دارا می باشد.

همه چیز درباره گلابی + خواص گلابی

همه چیز درباره گلابی + خواص گلابی

همچنین بخوانید : همه چیز درباره خیار + 5 تذکر مهم


گلابی را در زبان عربی: فجل یا عزموط میگویند.
و اما قسمتهایی که از درخت گلابی مورد استفاده غذایی و پزشکی و درمانی قرار می گیرید عبارتند از: ۱- میوه ۲- برگ ۳- پوست درخت
گلابی را می توان به صورت: خام، پخته، مربا، کمپوت مصرف کرد.
تذكرات
١ – کسانی که روده ضعیفی دارند، از خوردن گلابی با پوست آن پرهیز کنند، زیرا پوست گلابی در روده ها تحریکاتی ایجاد میکند که باعث زحمت می شود.
2- گلابی باید کاملاً رسیده باشد زیرا گلابی نارس مواد تحریک کننده دارد و گلابی هایی که زیاد رسیده اند، قسمتی از خواص خود را از دست می دهند.
3- هضم گلابی پخته به صورت کمپوت، آسان و سریع است و بهتر است معده های ضعیف آن را مصرف کنند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *